BEZPŁATNE BADANIA DZIECI W OPOLU!

Dnia 24 sierpnia 2019 r. tj. w sobotę w godzinach od 12:00 do 15:00 na rynku w Opolu, obok Urzędu Miasta, odbędą się bezpłatne badania dla dzieci w wieku od 7 do 15 lat, w celu określenia stanu ich zdrowia pod kątem wad postawy. Badanie trwające kilka minut, przeprowadzą doświadczeni fizjoterapeuci ze szpitala Vital Medic w Kluczborku.

Tak wyglądały badania w zeszłym roku!
Zachęcamy do obejrzenia filmu.

https://www.youtube.com/watch?v=YoPLILOEshk

 

Przesiewowe badania postawy dzieci mają na celu wzmocnienie czujności rodziców, którzy otrzymają informację o stanie zdrowia dziecka oraz wskazówki fizjoterapeuty do dalszego działania.

Dzięki przekazanej wiedzy w zakresie postawy, rodzice mogą bezpośrednio wpłynąć na zmniejszenie problemu wad postawy u swoich dzieci.

Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców z dziećmi oraz młodzież z podpisaną przez prawnych opiekunów zgodą na badanie. Zgodę można podpisać także na miejscu w dniu badania.

Do pobrania: Zgoda na udział dziecka w badaniu.

 

OPIS PROGRAMU WCZESNEGO WYKRYWANIA I ZAPOBIEGANIA WAD POSTAWY U DZIECI

Wady postawy są jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych u dzieci i młodzieży. Problem dotyczy szczególnie dzieci w okresie nauki szkolnej oraz dojrzewania. W tym czasie w ciele dziecka zachodzi wiele zmian, które mogą prowadzić do pogorszenia postawy ciała dziecka przez przyspieszone wzrastanie, zmiany proporcji ciała, przesunięcie jego ciężkości, a czasem również niechęci do wysiłku fizycznego. Mała aktywność fizyczna, siedzący tryb życia i jednostajność pozycji (siedzenie przed telewizorem lub komputerem) mogą prowadzić do nadwagi, a co za tym idzie osłabienia mięśni oraz układów krążenia i oddechowego. Przez wszystkie te czynniki dziecko staje się bardziej podatne na niekorzystne zmiany postawy ciała.

Głównymi założeniami programu jest:

  • wczesne rozpoznanie występujących u dzieci wad postawy, skolioz i innych nieprawidłowości w narządzie ruchu;

  • edukacja rodziców oraz dzieci i młodzież w zakresie profilaktyki wad postawy.

Program realizowany przez Vital Medic Eucation Sp. z o.o. w partnerstwie ze szpitalem Vital Medic w Kluczborku oraz Politechniką Opolską, ma na celu wczesne zapobieganie powstaniu wad postawy oraz przeciwdziałanie ich utrwalaniu i pogłębianiu się. Wczesne wykrycie problemu umożliwi zmniejszenie liczby dzieci z wszelkimi schorzeniami narządu ruchu oraz dzieci niepełnosprawnych z powodu wad postawy. Ważnym celem programu jest także edukacja rodziców, realizowana poprzez naukę w zakresie rozpoznawania oraz monitorowania stanu zdrowia dziecka, uświadomienie zagrożeń oraz czynników, które wywołują rozwój wad, a także konsekwencji ich nieleczenia. Program ma przede wszystkim zdiagnozować wszechobecny problem wad postawy u dzieci, a co za tym idzie, umożliwić ich skuteczną profilaktykę.

Celem realizacji programu jest również zapewnienie dostępności do świadczeń profilaktycznych oraz wskazanie możliwych metod diagnostycznych w rozpoznawaniu i leczeniu wad postawy.

 

ZACHĘCAMY DO ĆWICZEŃ KOREKCYJNYCH Z NASZYMI FIZJOTERAPEUTAMI!
Poniżej znajdą Państwo filmy instruktażowe przygotowane przez Zakład Rehabilitacji VITAL MEDIC w Kluczborku.

  • ODSTAJĄCE ŁOPATKI

 

  • PLECY WKLĘSŁE

 

  • PLECY OKRĄGŁO-WKLĘSŁE

 

  • STOPA PŁASKA

 

  • KOLANA SZPOTAWE

 

  • KOLANA KOŚLAWE

 

  • PLECY OKRĄGŁE

 

  • STOPA WYDRĄŻONA